Problémy po onemocnění covid-19 mnohdy poukážou i na jinou vážnou nemoc

21. září 2021

Problémy s dechem, bolesti hlavy, poruchy čichu. To je jen zlomek problémů, které mívají lidé i dlouhé měsíce po prodělání onemocnění covid-19. Mnozí z nich se pak ocitnou v ordinacích lékařů, kteří v řadě případů přijdou na jiný, dosud skrytý problém. „Po všech zkušenostech nyní covid-19 vnímám jako nemoc mnoha tváří,“ říká primářka plicního oddělení Pardubické nemocnice Renata Králová, která se s postcovidovými pacienty setkává v ambulanci denně.

Nemocnice se zúčastnila paliativního dne v Holicích

14. září 2021

Ve čtvrtek 9. září pořádala Oblastní charita Pardubice v prostorách ZUŠ Karla Malicha v Holicích odborný kongres pod názvem Paliativní den Holice, jehož cílem bylo představit paliativní péči z různých pohledů. Zazněly přednášky lékařů více odborností, zdravotních sester, dále také prezentace statistických údajů ÚZIS na téma paliativní péče v Pardubickém kraji. Velkou odezvu měla přednáška odkrývající etické a spirituální aspekty tohoto oboru.

Nové laboratorní technologie rychle rozpoznají tisíce druhů mikroorganismů

3. srpna 2021

Pro správnou léčbu pacienta s infekčním onemocněním je nezbytné správně určit, s jakým mikroorganismem se jeho tělo potýká. Právě rozpoznávání původců infekčních onemocnění je jedním z hlavních úkolů oddělení infekční diagnostiky Litomyšlské nemocnice a oddělení klinické mikrobiologie Chrudimské nemocnice. Těmto pracovištím nyní pomohou v jejich práci nově pořízené technologie, které umí identifikovat na tisíce různých mikroorganismů.

Očkovací místa Nemocnice Pardubického kraje naočkovala už 1900 dětí

22. července 2021

V pěti očkovacích místech Nemocnice Pardubického kraje bude do konce týdne naočkováno více než 1900 dětí, na příští týden je v systému připraveno dalších 1000 míst. Nemocnice se tak snaží průběžně reagovat na poptávku po očkování ve věkové skupině 12–15 let. Vzhledem ke změně v organizaci „fronty“ už budou mít rychlejší přístup k vakcíně i nejmladší ročníky, které nebudou přeskakovat starší děti.