Recepce: 7.00–15.00
Tel. 469 653 396

Vyšetření na oddělení nukleární medicíny

Co je scintigrafie?

Vyšetření založené na aplikaci malého množství radioaktivní látky.

Co se děje v kontrolovaném pásmu?

Po výzvě následujete radiologického asistenta nebo sestru a vstupujete do kontrolovaného pásma. To je prostor, kam mohou jen poučené osoby, tedy personál a pacienti. Jste v aktivní části oddělení, je zde nebezpečí ozáření. Na základě objednání je zde pro vás připraveno radiofarmakum – radioaktivní látka určená k aplikaci. Způsob aplikace záleží na druhu vyšetření, nejčastěji je to jen malá injekce do žíly. U některých vyšetření je látka aplikovaná přímo na vyšetřovnách pod scintigrafickou kamerou u jiných aplikujeme látku v aplikační místnosti. Při vyšetření plic radioaktivní aerosol vdechujete. Po aplikaci radioaktivní látky se stáváte tzv. „svítícími pacienty“. Vaše tělo je nyní zdrojem záření. Nyní je nutné vyčkat, až se látka nashromáždí v orgánu, který chceme zobrazit, a poklesne aktivita v okolí. Po této potřebné době podstupujete samotné vyšetření. Jste z čekárny odvedeni do místnosti s tzv. gama kamerou. Nyní se zobrazuje záření, které vychází z vašeho těla. Ležíte nebo sedíte obklopeni jedním nebo dvěma detektory.  Po určité době se nashromáždí dostatek dat, ze kterých počítač zpracuje obrázky vyšetřovaného orgánu. Při dynamických vyšetřeních se zaznamenává pohyb radiofarmaka ve vyšetřovaném orgánu.

Jaká je příprava před vyšetřením?

Obvykle žádná. Většinou není nutné být nalačno. Nasnídejte se dle zvyklosti, také neopomeňte pít tekutiny, kromě vyšetření srdce můžete i kávu nebo čaj.

Pouze výjimečně je nutné přijít nalačno – na to budete předem upozorněni lékařem, který vás k nám odesílá, případně naším laborantem telefonicky.

Při objednávání vám rádi vysvětlíme, jak bude zhruba vyšetření probíhat, jak dlouho se asi zdržíte a odpovíme vám na vaše případné další dotazy.  

Léky, které užíváte:

Při většině vyšetření není třeba léky vynechat (výjimkou je vyšetření štítné žlázy a srdce – budete informováni svým lékařem, případně vám před vyšetřením zavolá náš laborant).

Jak se chovat po vyšetření?

Po vyšetření jste ihned propuštěni domů. Stále ještě „svítíte“, ale jen málo – máte v těle malou část radioaktivní látky, kterou jste dostali, toto množství rychle klesá a po několika hodinách už své okolí prakticky neozařujete. Aplikovaná aktivita je nízká a v zájmu ochrany zdraví pacienta i osob v jeho okolí se používají radioaktivní látky s krátkým poločasem rozpadu, to znamená, že v těle pacientů září jen krátkou dobu a rychle se rozpadají. Přesto je vhodné, aby těhotná maminka hned po vyšetření nepobývala v těsné blízkosti vyšetřovaného. Ozáření osoby je daleko menší 1–2 kroky od pacienta než ozáření osoby, která bude sedět nebo ležet těsně vedle pacienta. Je také lepší, když se pleny a znečištěný oděv neukládají v těsné blízkosti osob, hlavně dětí. V krátké době se však radioaktivní látky v nich obsažené mění na neaktivní.

Po vyšetření nejste v ničem omezeni, můžete řídit auto, vrátit se do zaměstnání. Je pouze vhodné udržovat větší vzdálenost od těhotných žen a malých dětí.

Jak dlouho je třeba čekat?

Většinou od podání injekce 15–60 minut, ale u některých vyšetření (scintigrafie kostí) i několik hodin. Delší čas od aplikace k vyšetření však není na závadu jeho kvality.

Akutní stavy jsou vyšetřovány přednostně, a tak je možné, že se interval může prodloužit.

Na oddělení máme 2 lůžka pro klienty, kterým zdravotní stav nedovolí sedět.

Jak dlouho trvá vyšetření?

Většinou 15–45 minut. Nepotřebujete se zpravidla svlékat – je výhodné nemít na sobě oděv, který obsahuje kovy (větší kovové knoflíky, kovové ozdoby atd.). Při vyšetření ležíte na zádech, na břiše, nebo sedíte.

Je možné absolvovat vyšetření v těhotenství?

Ihned po příchodu k okénku v evidenci jsou ženy dotázány na možnost těhotenství. Obecně platí, že provedené radioizotopové vyšetření není v žádném případě důvodem k přerušení těhotenství. Ale s ohledem na potřebný klid a vyloučení zbytečných obav nastávající maminky je vhodné toto vyšetření nahradit jiným vyšetřením bez použití radioaktivních látek. Výjimkou je podezření na plicní embolii. Zde přínos vyšetření (stanovení správné diagnózy) převažuje nad riziky.

Je možné absolvovat vyšetření, pokud kojím?

Podané radiofarmakum se může vylučovat mateřským mlékem. Domluvte se s lékařem našeho oddělení, jak dlouho nekojit.

Doprovod na vyšetření?

Někdy je nutno pacienta doprovázet a pomáhat mu i v průběhu vyšetření. Jde o pomoc při přidržování dětí nebo pacientů s poruchami pohybu nebo jiným postižením. Jako doprovod na vyšetření nejsou vhodné těhotné ženy a děti. Je nutné, aby doprovod maximálně spolupracoval s personálem a dbal jeho pokynů. Ozáření pomáhajících osob je velmi nízké, většinou nižší než ozáření, které každý z nás obdrží z přírodních zdrojů (to je např. kosmické záření, přirozené záření zemské kůry, z radonu...).

Je radioaktivita nebezpečná?

Jedná se o podání malého množství radioaktivní látky nutné k provedení vyšetření. Radioaktivní zátěž je srovnatelná jako při běžném RTG vyšetření.

Jak je to s výsledkem vyšetření?

Je zaslán lékaři, který si vyžádal vyšetření, většinou druhý den poštou.


Upozornění: 
Jedná se o drahé preparáty, pokud nemůžete dodržet termín vyšetření, je třeba nám zavolat alespoň 1 den předem.

Pracovní doba: po–pá 7.00–15.00
Tel. +420 469 653 396