V létě, kdy jsou dovolené, bývá zpravidla více porodů, každý den se u nás nyní narodí v průměru 3 miminka, říká primář porodnice

29. srpna 2022
Zdravotníci z chrudimské gynekologie a porodnice mají přes léto plné ruce práce. Oddělení funguje v běžném režimu, pravidelně se zde konají besedy pro těhotné a rodí se v průměru tři děti denně. „Rodičkám se snažíme vycházet vstříc a být s nimi neustále v přátelském kontaktu,“ říká primář chrudimské porodnice Tomáš Pavlíček.

Ženy se mohou přihlásit na předporodní besedy, v rámci kterých se dozví všechny důležité informace, mohou se zeptat na vše, co je zajímá, a také si prohlédnout porodní sály,“ popisuje primář. Přestože v rámci Chrudimské nemocnice došlo k omezení interního oddělení, porodnice ani gynekologického oddělení se žádné omezení netýká, a to včetně předporodních besed, které se konají třikrát do měsíce. Prostředí porodních sálů si nastávající maminky mohou prohlédnout i prostřednictvím webových stránek, kam v nedávné době přibyly nové fotografie oddělení. Na besedě se ženy dozvědí teoretické i praktické informace související s koncem těhotenství a příjmem do porodnice, průběhem porodu a následně i o péči po porodu, o novorozence a o kojení.

Pokud se žena rozhodne rodit u nás, v 37. nebo 38. týdnu je odeslána svým gynekologem do naší porodnice. Zde provedeme tzv. registraci k porodu, to znamená, že zhodnotíme dosavadní průběh těhotenství, event. přidružené choroby, uděláme vyšetření a ultrazvuk a na základě toho stanovíme strategii vedení porodu. Vše konzultujeme s budoucí rodičkou, současně probereme její porodní přání, které se stává téměř standardem,“ vysvětluje primář chrudimské porodnice Tomáš Pavlíček.

Všechny moderní metody

Ten působí na porodnicko-gynekologickém oddělení již přes třicet let, ale sám říká, že narození dítěte jej stále občas dojímá. „Když jste svědkem toho, že rodiče najednou drží své novorozené dítě a jsou oba šťastní, mám z toho jistě radost,“ říká s úsměvem. Za dobu, kterou v oboru působí, se porodnický obor velmi proměnil a stále přináší řadu novinek. Na porodnici, která se změnila svým uspořádáním a vybavením, se využívají všechny moderní a dostupné metody k zpříjemnění porodu, všechna dostupná analgesie – tj. tlumení bolesti při porodu, epidurální analgezie, Entonox a další medikamentózní analgezie, v poslední době také oblíbená bylinná napářka, využívána je také aromaterapie, muzikoterapie, relaxační pomůcky, rašelina, nebo různé polohy při porodu. „Před porodem rodičkám, které mají plod v poloze koncem pánevním, nabízíme alternativu – obrat tzv. zevními hmaty, kdy jsme schopni těmito obraty změnit polohu plodu do obvyklé polohy hlavičkou a tím vést porod spontánně přirozenou cestou. Pokud se to nepodaří a rodička si to přeje, je u nás, po splnění určitých kritérií, možný i přirozený porod koncem pánevním,“ uvádí primář.

Rodičkám se snažíme vycházet vstříc, být s nimi neustále v přátelském kontaktu, vysvětlovat naše postupy a splňovat přání, která uvádějí ve svých porodních plánech, pokud porod probíhá bez komplikací,“ podotýká primář s tím, že porodnictví je radostný obor, který však s sebou přináší někdy nepředvídatelné komplikace, které je nutno neprodleně řešit. „Naším prvořadým cílem je, aby rodička i miminko byli v pořádku a novopečená maminka byla spokojená,“ uzavírá primář.