V létě, kdy jsou dovolené, bývá zpravidla více porodů, každý den se u nás nyní narodí v průměru 3 miminka, říká primář porodnice

V létě, kdy jsou dovolené, bývá zpravidla více porodů, každý den se u nás nyní narodí v průměru 3 miminka, říká primář porodnice
29. srpna 2022
Zdravotníci z chrudimské gynekologie a porodnice mají přes léto plné ruce práce. Oddělení funguje v běžném režimu, pravidelně se zde konají besedy pro těhotné a rodí se v průměru tři děti denně. „Rodičkám se snažíme vycházet vstříc a být s nimi neustále v přátelském kontaktu,“ říká primář chrudimské porodnice Tomáš Pavlíček.

Ženy se mohou přihlásit na předporodní besedy, v rámci kterých se dozví všechny důležité informace, mohou se zeptat na vše, co je zajímá, a také si prohlédnout porodní sály,“ popisuje primář. Přestože v rámci Chrudimské nemocnice došlo k omezení interního oddělení, porodnice ani gynekologického oddělení se žádné omezení netýká, a to včetně předporodních besed, které se konají třikrát do měsíce. Prostředí porodních sálů si nastávající maminky mohou prohlédnout i prostřednictvím webových stránek, kam v nedávné době přibyly nové fotografie oddělení. Na besedě se ženy dozvědí teoretické i praktické informace související s koncem těhotenství a příjmem do porodnice, průběhem porodu a následně i o péči po porodu, o novorozence a o kojení.

Pokud se žena rozhodne rodit u nás, v 37. nebo 38. týdnu je odeslána svým gynekologem do naší porodnice. Zde provedeme tzv. registraci k porodu, to znamená, že zhodnotíme dosavadní průběh těhotenství, event. přidružené choroby, uděláme vyšetření a ultrazvuk a na základě toho stanovíme strategii vedení porodu. Vše konzultujeme s budoucí rodičkou, současně probereme její porodní přání, které se stává téměř standardem,“ vysvětluje primář chrudimské porodnice Tomáš Pavlíček.

Všechny moderní metody

Ten působí na porodnicko-gynekologickém oddělení již přes třicet let, ale sám říká, že narození dítěte jej stále občas dojímá. „Když jste svědkem toho, že rodiče najednou drží své novorozené dítě a jsou oba šťastní, mám z toho jistě radost,“ říká s úsměvem. Za dobu, kterou v oboru působí, se porodnický obor velmi proměnil a stále přináší řadu novinek. Na porodnici, která se změnila svým uspořádáním a vybavením, se využívají všechny moderní a dostupné metody k zpříjemnění porodu, všechna dostupná analgesie – tj. tlumení bolesti při porodu, epidurální analgezie, Entonox a další medikamentózní analgezie, v poslední době také oblíbená bylinná napářka, využívána je také aromaterapie, muzikoterapie, relaxační pomůcky, rašelina, nebo různé polohy při porodu. „Před porodem rodičkám, které mají plod v poloze koncem pánevním, nabízíme alternativu – obrat tzv. zevními hmaty, kdy jsme schopni těmito obraty změnit polohu plodu do obvyklé polohy hlavičkou a tím vést porod spontánně přirozenou cestou. Pokud se to nepodaří a rodička si to přeje, je u nás, po splnění určitých kritérií, možný i přirozený porod koncem pánevním,“ uvádí primář.

Rodičkám se snažíme vycházet vstříc, být s nimi neustále v přátelském kontaktu, vysvětlovat naše postupy a splňovat přání, která uvádějí ve svých porodních plánech, pokud porod probíhá bez komplikací,“ podotýká primář s tím, že porodnictví je radostný obor, který však s sebou přináší někdy nepředvídatelné komplikace, které je nutno neprodleně řešit. „Naším prvořadým cílem je, aby rodička i miminko byli v pořádku a novopečená maminka byla spokojená,“ uzavírá primář.

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.