Nemocnice si vyzkoušely připravenost na hromadnou nehodu

Nemocnice si vyzkoušely připravenost na hromadnou nehodu
29. září 2016
V úterý 27. září 2016 se konalo prověřovací cvičení „Nehoda 2016“, které vyzkoušelo připravenost na mimořádnou událost s velkým počtem zraněných.

Hned na třech pracovištích Nemocnice Pardubického kraje byl v průběhu úterního dopoledne spuštěn traumatologický plán. Důvodem byla nehoda autobusu s velkým množstvím zraněných, k níž došlo na silnici u Medlešic na Chrudimsku. Krátce po tomto neštěstí již byli pacienti v péči zdravotnických týmů Pardubické a Chrudimské nemocnice, v pohotovosti byla i Litomyšlská nemocnice.

Naštěstí šlo jen o fiktivní havárii. Šlo o prověřovací cvičení „Nehoda 2016“, které na základě usnesení 10. jednání Bezpečnostní rady Pardubického kraje svolal v souladu s platnou legislativou hejtman Martin Netolický. Cílem bylo ověřit připravenost složek Integrovaného záchranného systému a Nemocnice Pardubického kraje na mimořádnou událost s velkým počtem zraněných a obětí.

„V každé naší nemocnici se každoročně koná cvičení s aktivací traumatologického plánu a prověření jeho  funkčnosti a zároveň součinnosti se složkami Integrovaného záchranného systému, abychom byli připraveni na podobné události. Tato akce byla povýšena na celou Nemocnici Pardubického kraje, abychom si prověřili spuštění traumatologického plánu ve více nemocnicích najednou,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

 „Detailní informace znala dopředu jen úzká skupina lidí. Nebylo známo, kde k neštěstí dojde a do které nemocnice budou zranění přiváženi. Vše bylo nachystáno tak, aby cvičení co nejvíce simulovalo reálnou situaci,“ dodal krizový manažer nemocnice Josef Vamberský.

K fiktivní dopravní nehodě autobusu s osobním vozem nakonec došlo v úterý 27. září v 10.32 hodin za obcí Medlešice na Chrudimsku. Při této události bylo zraněno 45 osob, z toho tři utrpěly smrtelná zranění. Na místě nehody zasahovaly jednotky Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje ve spolupráci s dobrovolnými hasiči, Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje a Policie České republiky.

Záhy informace o neštěstí a velkém počtu zraněných dorazila i do Nemocnice Pardubického kraje. Již v 10.45 hodin byl aktivován traumatologický plán v Pardubické nemocnici, krátce poté také v Chrudimské nemocnici a v Litomyšlské nemocnici, která však nakonec zůstala jen v pohotovosti. „Zároveň byly ještě zjišťovány volné lůžkové kapacity v Orlickoústecké nemocnici,“ uvedl krizový manažer Vamberský.

V Pardubické a Chrudimské nemocnici okamžitě po spuštění traumatologického plánu začaly přípravy na příjezd velkého množství zraněných. Byla zřízena příjmová pracoviště pro nejtěžší, středně těžké a lehce zraněné pacienty, zjištěna lůžková kapacita na jednotlivých odděleních a možnost volných operačních sálů. Zhruba 50 minut po nehodě již byli první zranění s nejvážnějšími úrazy v péči zdravotních týmů obou nemocnic. Během jedné hodiny v Pardubicích přijali sedm osob – jednu s těžkým zraněním, čtyři se středně těžkými a dvě s lehkými zraněními. Do Chrudimi byli Zdravotnickou záchrannou službou transportováni čtyři pacienti – jeden těžce, dva středně těžce a jeden lehce zraněný.

Všichni prošli příjmem, kde je třídící jednotka převzala od záchranářů a po prvotním ošetření a klasifikaci jejich zranění je předala podle jejich zdravotního stavu k dalším vyšetřením a léčbě. Krátce po půl jedné pro zdravotníky obou nemocnic prověřovací cvičení skončilo. „Samozřejmě ještě společně se všemi složkami Integrovaného záchranného systému provedeme analýzu a hodnocení tohoto cvičení. Ale bezprostředně po jeho skončení si dovolím říct, že splnilo očekávání,“ řekl krizový manažer Vamberský. 

„Vždy jsou pochopitelně možnosti ke zlepšení, ale v průběhu cvičení nedošlo k žádným zásadním nedostatkům. Jsme připraveni na takovou událost s podobným počtem zraněných,“ pronesl ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Kučera. Prověřovací cvičení „Nehoda 2016“ probíhalo nejen s utajením detailů před jeho spuštěním, ale pochopitelně také za plného provozu nemocnic, aby co nejdokonaleji simulovalo reálnou situaci a ukázalo připravenost zdravotníků.

„Všem zúčastněným proto patří poděkování, jak k tomuto cvičení přistoupili. Poděkování pochopitelně patří i veřejnosti za vstřícnost a pochopení důležitosti nácviku aktivace traumatologického plánu. Nikdo z nás neví, kdy k takové události může dojít a koho z nás může potkat. Proto je pozitivní, že naši zdravotníci ukázali svou připravenost,“ řekla ředitelka Pardubické nemocnice Ivana Urešová.

Dušan Korel

Další aktuality