Chrudimská nemocnice oslavila Den zdraví

4. října 2024
Ve vestibulu Chrudimské nemocnice se koncem září konala tradiční akce Den zdraví. Oblíbená událost se opět těšila z návštěvnosti, nabídla workshopy, prezentace, preventivní vyšetření i slevy v lékárně. Tradicí už se stal i dar od EOP OPATOVICKÉ ENERGIE, který tentokrát zamířil na tamní gynekologicko-porodnické oddělení.

„Oproti loňskému ročníku jsme akci přesunuli zpátky na podzim. Vloni se konala na začátku června v areálu nemocnice, letos jsme se rozhodli vrátit do původního podzimního termínu v září,“ uvedla náměstkyně ošetřovatelské péče Chrudimské nemocnice Radka Jandová. Nemocnice na akci při tom dlouhodobě spolupracuje s městem Chrudim a jeho projektem Zdravé město a místní Agenda 21.

Dar pro gynekologicko-porodnické oddělení

Součástí slavnostního zahájení bylo také předání finančního daru z opatovické elektrárny, která je tradičním partnerem akce. „Podpory si velmi vážíme a děkujeme za ni. Finanční prostředky míří do nemocnic každoročně, mění se pouze výběr oddělení a účel daru. V letošním roce to je zde v Chrudimi možná trochu příznačně porodnice. Z daru bude totiž pořízen kardiotokograf, tedy přístroj, který monitoruje vitální funkce plodu v děloze,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Jsme velmi rádi, že můžeme již po mnoho let podporovat Chrudimskou nemocnici. Tato spolupráce je pro nás důležitá a vážíme si příležitosti podílet se na zlepšování péče o pacienty. Navazujeme na dary pro porodnici z předešlých let, kdy jsme například pomohli s pořízením inkubátoru nebo porodního lůžka. Tyto dary přispěly ke zvýšení komfortu pro maminky i jejich novorozené děti. I letos jsme se rozhodli podpořit gynekologicko-porodnické oddělení, což přispěje k dalšímu zlepšení péče a komfortu,“ uvedl Karel Čipera, ředitel EOP Distribuce.

Dar přebíral z rukou Karla Čipery primář gynekologicko-porodnického oddělení Petr Škapinec: „Pro lékaře je přístroj důležitý i z hlediska diagnostiky, díky němu totiž sledujeme, jak se plod vyvíjí. Jsem velmi rád, že díky daru od společnosti EOP budeme moci vyměnit stávající zařízení za nové a modernější.“

Preventivní vyšetření i odběry krve

Pro návštěvníky Dne zdraví byla stejně jako v předchozích ročnících připravena řada preventivních vyšetření, jako například měření hladiny cukru v krvi, hladiny cholesterolu, ale i anonymní testování na HIV. Odběry krve podstoupilo celkem 65 návštěvníků, řada dalších využila ukázky tejpování, nutriční poradenství či poradnu pro očkování. Kromě zdravotnického personálu o návštěvníky pečovalo i deset studentů střední školy zdravotnické a sociální v Chrudimi.