„Škola je příprava na život,“ říká psycholožka Irena Dojčánová.

30. srpna 2024

Léto se chýlí ke konci a s ním i volno pro všechny školou povinné. Návrat do školy je pro řadu dětí velkou událostí, hlavně pro ty, které do školních lavic usednou poprvé. Jak vstup do nové životní etapy dítěti co nejvíce ulehčit a čemu se jako rodič v souvislosti se školou vyvarovat? „Člověk si většinou nepamatuje, jak se cítil, když nastupoval do třetí nebo čtvrté třídy. Zato první školní den nám v hlavě utkví až do konce života,“ říká psycholožka Irena Dojčánová.

Letní festivaly, klimatizace a pecky. Co na to naše uši?

23. srpna 2024

Léto je rizikovým obdobím i pro naše uši. Své o tom ví primář oddělení ORL Svitavské nemocnice Libor Sychra. „Typickým letním pacientem je člověk se zánětem zvukovodu po koupání, ale v posledních letech přibývá i pacientů, kteří se vystavují enormnímu hluku na koncertech, festivalech a podobných venkovních akcích. Ti přichází s poškozením sluchu, jakým je například tinnitus. Ale setkáváme se tu i s následky klimatizace.“ Jak svůj sluch i během letních radovánek efektivně chránit?

„Radiologie mě chrání před alzheimerem,“ říká radioložka Lidmila Ulvrová. V Pardubické nemocnici pracuje 55 let

16. srpna 2024

Lidmila Ulvrová nastoupila na radiodiagnostické oddělení Pardubické nemocnice v roce 1969 a pracuje zde dodnes. „Za 55 let se několikrát vyměnil celý personál oddělení, ještě víckrát jeho přístrojové vybavení, k nepoznání se změnila budova, přesto v ní zůstává jedna jistota se jménem Lidmila Ulvrová,“ napsala o ní její kolegyně Eva Plodrová.