V Chrudimské nemocnici ošetřovali raněné z výbuchu. Naštěstí jen cvičně

28. listopadu 2019
Je nemocnice dobře připravená na příjem zraněných osob při hromadném neštěstí? Dokáže efektivně reagovat během pár minut a poskytnout všem neodkladnou i následnou péči? Prověření těchto základních otázek bylo hlavním cílem cvičení traumatologického plánu, které se uskutečnilo tento týden v Chrudimské nemocnici.

Na chirurgickou ambulanci Chrudimské nemocnice volá Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje. Oznamuje, že přiveze 15 až 20 raněných z výbuchu plynu v panelovém domě. Zatím není jasné, jak vážná jejich poranění budou, kolik osob může být v kritickém stavu a za jak dlouho se mezi branami nemocnice objeví sanitka s prvními zraněnými.

I takto může vypadat situace, která v nemocnici vede k aktivaci tzv. traumatologického plánu. Nemocnice se při jeho vyhlášení musí během několika málo minut připravit na krizovou situaci. Povolat dostatečné množství zaměstnanců, zajistit kapacity na operačních sálech i na lůžkách. Kromě toho přichází na řadu i čistě praktické záležitosti, jako je například zajištění příjezdových cest, označení prostor nebo naskladnění dostatečného množství zdravotnického materiálu.

Mimořádná situace může nastat kdykoli

Chrudimská nemocnice tentokrát přijala při traumacvičení dva těžce zraněné, jejichž stav vyžadoval urgentní pomoc, a čtyři pacienty se středně těžkými zraněními. Třetí skupinu tvořilo devět lehce zraněných osob. „Personál všech našich nemocnic je pravidelně proškolován na mimořádné situace, které mohou nastat kdykoli. Proto se snažíme, aby i plánované cvičení nebylo mezi zaměstnanci předem veřejně známou událostí,“ říká bezpečnostní a krizový manažer Nemocnice Pardubického kraje Josef Vamberský. „Cílem traumacvičení je prověřit si správnost traumatologického plánu v dané nemocnici a schopnost jej správně uplatnit,“ dodává Vamberský.

Příprava před příjezdem pacientů je pouze prvotním úkolem při aktivaci traumaplánu. Po příjezdu zraněných osob je nutná bezchybná koordinace všech zdravotníků i ostatního personálu. Pacienti musí být přijati a správně roztříděni podle závažnosti jejich stavu, ošetřeni a samozřejmě, i přes nastalou krizovou situaci, nesmí dojít ke snížení kvality poskytované péče stálým pacientům.