Traumaplán - nehoda autobusu plného dětí

7. června 2016
Školní autobus s 15 studenty se srazil s osobním vozem s různou závažností poranění. Takto zněl zjednodušeně úkol, jak prověřit připravenost Chrudimské nemocnice a integrovaného záchranného systému na hromadnou nehodu 22. dubna 2016.

Nejbližší spádovou nemocnicí byla vzhledem k fiktivnímu místu nehody Chrudimská nemocnice, ve skutečnosti vyjížděly vozy záchranné služby ze dvora nemocnice, ovšem s reálným časovým zpožděním, jaký by nabraly dojezdem ze vzdáleného místa nehody. Díky dispečerům a integrovanému záchrannému systému tato situace pro chrudimské lékaře nebyla problém.

Podařilo se ošetřit jednoho těžce, čtyři středně a šest lehce poraněných studentů ze Střední zdravotnické a sociální školy Chrudim, kteří se zhostili rolí raněných. Čtyři zranění byli ošetřeni na místě nehody. Simulace zranění byla velmi propracovaná a pacienti byli profesionálně namaskováni ve spolupráci s Oblastním spolkem Červeného kříže.

K vidění tak bylo velmi realisticky vykloubené koleno, otevřená zlomenina holeně, zakrvácený obličej od řezné rány na čele, zlomený nos a mnoho oděrek a modřin. Pro lajka k nerozeznání. U příjmu ve vestibulu nemocnice čekal aktivovaný tým lékařů a sester, kteří byli připraveni na příjezd prvních zraněných. V čelem týmu byl traumatolog MUDr. Zdeněk Koreček, jehož úkolem bylo přímo na místě rozdělovat podle závažnosti a charakteru zranění pacienty na další oddělení.

Nácvik měl také za úkol prověřit průchodnost ambulance a nácvik návaznosti na jednotlivá oddělení při větším počtu zraněných z hromadné nehody. „Rozhodli jsme se aktivovat takticko-prověřovací cvičení. V tomto případě se jedná o nácvik určitých definovaných postupů, které jsou zahrnuty do traumaplánu,“ řekl ředitel nemocnice Vladimír Kučera a pokračoval: „Cílem je ověřit integrovanost všech jednotek záchranného systému v případě hromadného neštěstí.“ Podobné cvičení, které se připravuje do každého detailu téměř tři měsíce, se koná přibližně jednou ročně. Toho letošního se účastnilo přibližně třicet zaměstnanců nemocnice a dvě posádky záchranné služby.