Oddělení nukleární medicíny v Chrudimi dál modernizuje vybavení

31. července 2023
Oddělení nukleární medicíny Chrudimské nemocnice má k dispozici nový SPECT/CT přístroj. Zrychlí se diagnostika některých onemocnění a lépe zobrazí vyšetřovaná oblast. To vše s nižší radiační zátěží pro pacienta. Za poslední dva roky se do vybavení nemocnice investovalo více než 75 milionů korun.

„Díky tomu budeme moct navíc vyšetřit i větší počet pacientů,“ řekl primář oddělení nukleární medicíny Chrudimské nemocnice Radim Velc.

Cíl: stanovit správnou diagnózu

Nový přístroj za 24,2 milionu korun se využívá k získání plnohodnotného funkčního snímku lidského těla. Jeho SPECT část snímá z mnoha úhlů určitý výřez pacientova těla. Přístroj má vysokou citlivost. Navzdory menší přesnosti zobrazení však v kombinaci s CT lékař získává velmi cenné informace, které ho mohou přivést k stanovení správné diagnózy.

„Díky hybridnímu SPECT/CT přístroji máme například lepší možnost lokalizace kostních lézí. Jeho SPECT část nám poskytuje mnoho informací, ale málo specifických. CT pak umožňuje právě tyto informace výrazně zpřesnit,“ vysvětlil primář oddělení nukleární medicíny Chrudimské nemocnice a dodal, že nový přístroj je zároveň schopen provádět v určitých indikacích i samostatná CT vyšetření.

Modernizace technologií za více než 75 milionů korun

„Jsme rádi, že budeme moct pracovat na dvou přístrojích, jak jsme byli zvyklí. Nový přístroj je náhradou za starší, který už dosloužil,“ poznamenal Radim Velc.

Nové přístroje a vybavení se však nepořizují pouze na nukleární medicínu nebo radiodiagnostiku. Postupnou obměnou prochází v Chrudimské nemocnici vybavení řady oddělení, přístroji, jako je SPECT/CT, počínaje, matracemi proti proleženinám konče.

Vedle již zmíněné výměny se navíc v Chrudimi významně investuje i do vybavení úplně nového. Namátkou zmiňme, že nemocnice nedávno pořídila endoskopické věže na internu, gama sondu na centrální operační sály nebo monitorovací systémy na ARO, chirurgii a internu. Díky těmto nákupům dochází ke zlepšování pacientského komfortu, snížení zátěže a mnohdy se také významně zrychlí zpracování výsledků a zpřehlední jejich odečet.

Jen za poslední dva roky investovala Nemocnice Pardubického kraje do modernizace technologií a dalšího vybavení Chrudimské nemocnice přes 75 milionů korun. Větší část pokrývají evropské dotace jako REACT-EU, které se nemocnici daří úspěšně čerpat ve spolupráci s Pardubickým krajem, ve zbývajících případech jde o vlastní investice nemocnice.