Největší dilema současné bioetiky? „Editace genomů,“ sdělil teolog a biolog Marek Vácha

Největší dilema současné bioetiky? „Editace genomů,“ sdělil teolog a biolog Marek Vácha
22. března 2023
Hrajeme si na Boha, když zasahujeme a měníme genetickou výbavu celých organismů? A je to vůbec správná cesta? Nejen tyto otázky nastolila přednáška přednosty Ústavu etiky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marka „Orko“ Váchy, která se uskutečnila v posluchárně Pardubické nemocnice v rámci programu Přátelská nemocnice.

Největší bioetický problém současné planety

 „Editaci DNA pomocí systému CRISPR-Cas9 považuji za největší bioetický problém současné planety,“ řekl známý teolog, biolog a autor oblíbených knih o spiritualitě Marek „Orko“ Vácha.

„Článek 13 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně z roku 1997 konstatuje, že zásahy do genomu jsou možné pouze pro preventivní, diagnostické nebo léčebné účely a jen tehdy, nebude-li změněna DNA žádného z potomků,“ uvedl Marek „Orko“ Vácha.

Technologie CRISPR však umožňuje editaci genů ve velkém rozsahu. S její pomocí už ostatně byla pozměněna genetická informace lidských embryí. „První dvě děvčata narozená z toho experimentu v Číně si tuto změnu budou nést celý život. A také jejich děti a děti jejich dětí,“ dodal přednosta Ústavu etiky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Nový milník biologie: hmota začala měnit sebe samu

„Technologie CRISPR představuje nejuniverzálnější nástroj genového inženýrství v historii molekulární genetiky. Podle prestižního vědeckého časopisu Science se dokonce jednalo o objev roku 2015,“ poznamenal populární biolog, podle něhož je tento nástroj využitelný od syntetické biologie až po zemědělství.

„V listopadu 2018 bylo dosaženo nového milníku biologie: hmota začala měnit sebe samu. V současnosti nelze dohlédnout, do jaké míry ovlivní editování genomů biologickou medicínu, zemědělství, ekologii a dokonce umění, stejně jako sebechápání člověka, kým je,“ podotkl vědec, který se věnuje hlavně otázkám evoluční biologie a lékařské a enviromentální etiky.

Ti, co se přednášky v Pardubické nemocnici nemohli zúčastnit, nemusí smutnit. S přednáškou nazvanou Editace genomů – největší dilema současné bioetiky zavítá Marek „Orko“ Vácha také do Orlickoústecké nemocnice. Uskuteční se ve čtvrtek 30. března 2023 od 13 hodin v zasedací místnosti dětského oddělení.  

Další aktuality

S chirurgickým robotem už se operuje

7. května 2024

V Pardubické nemocnici se na konci minulého týdne uskutečnila první operace využívající robotického operačního systému da Vinci Xi. Zdejší lékaři tak už například zvládli úspěšně odoperovat pokročilý nádor tlustého střeva. Samotná operace trvala přes pět hodin. Všichni čtyři pacienti, které chirurgové zatím operovali s pomocí robota, se rychle zotavují. Část už jich je v domácím léčení.

Běh pro miminka do dlaně

24. dubna 2024

Oddělení intermediární péče o novorozence Pardubické nemocnice se potřetí připojí k charitativní akci neziskové organizace Nedoklubko. Běh a procházka pro Miminka do dlaně podporuje rodiče předčasně narozených dětí na jednotkách intenzivní a intermediární péče 27 českých perinatologických center. Pardubičtí zdravotníci natočili video. Zúčastnit se může i veřejnost. Aktivní účastí v projektu mohou lidé podpořit vybrané perinatologické centrum.

Společné komuniké Pardubického kraje, Nemocnice Pardubického kraj a lékařského odborového klubu

19. dubna 2024

Na základě dohody hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a předsedy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martina Engela se ve čtvrtek 18. dubna uskutečnilo společné jednání vedení kraje a Nemocnice Pardubického kraje se zástupci LOK jednotlivých nemocnic. V průběhu jednání byly debatovány všechny požadavky lékařů.