Den zdraví v Chrudimské nemocnici nabídne bezplatná vyšetření i venkovní workshopy

27. září 2019
K podzimu v Chrudimi už téměř neodmyslitelně patří Den zdraví, který se každoročně koná v Chrudimské nemocnici. Ve středu 2. října od 9.30 do 15 hodin si tak návštěvníci budou moci nechat změřit krevní tlak, vyzkoušet první pomoc, poradit se o očkování a mnoho dalšího. Již tradičně bude součástí dne i Běh naděje, jehož výtěžek půjde na výzkum rakoviny.

Den zdraví každoročně připravují Chrudimská nemocnice, město Chrudim a jeho projekt Zdravé město a místní Agenda 21. Cílem akce je informovat veřejnost o správné péči o zdraví a nabídnout aktivity, které vedou k duševní i fyzické pohodě.

„Zdraví máme jen jedno. Den zdraví má veřejnosti připomenout, že prevence je důležitá a díky ní lze předcházet řadě vážnějších komplikací. Proto na této akci rádi přivítáme jak velké, tak malé návštěvníky,“ říká oblastní ředitelka pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánka Fraňková. „Věřím, že i letos přivítáme velký počet návštěvníků, kteří myslí včas na své zdraví a chtějí se o prevenci a naší nemocnici dozvědět více. Není totiž nic důležitějšího, než péče o zdraví vlastní a zdraví našich dětí. Především naši nejmenší tak mohou právě při těchto akcích poznat nemocnici bez stresu a hravou formou. V momentě, kdy ji pak budou opravdu potřebovat, tak se třeba už nebudou tolik bát,“ doplňuje krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Pro všechny zájemce budou na Dni zdraví připravena preventivní vyšetření, jako je měření krevního tlaku, hladiny cholesterolu a cukru v krvi, dále bude možné nechat se anonymně otestovat na HIV, pobavit se o správné výživě s nutriční poradkyní, zkonzultovat očkování, k dispozici bude také projekt BELLIS od Aliance žen s rakovinou prsu nebo Nadační fond Petra Koukala se svým preventivním a osvětovým programem pro muže a další.

Chybět nebudou ani venkovní workshopy, sportovní aktivity a hry pro nejmenší návštěvníky. Jako tradičně bude součástí dne také Běh naděje, který se uskuteční v zahradě nemocnice. Výtěžek z této humanitární nesoutěžní akce poputuje na výzkum rakoviny. „Oceňuji, že na Dni zdraví nebude chybět kromě preventivních vyšetření také osvěta formou různých workshopů, které nás naučí, jak o své zdraví pečovat. Ke zdraví je třeba přistupovat také aktivně, je to na každém z nás,“ říká chrudimský starosta František Pilný. „V letošním roce máme nově schválený Zdravotní plán města na roky 2019–2021. Snažíme se ho v průběhu roku naplňovat různými preventivními aktivitami a dílčími projekty. Jednou z nich jsou Dny zdraví, které ve spolupráci s Chrudimskou nemocnicí realizujeme již čtvrtým rokem. Velice si této spolupráce ve městě vážíme,“ uvádí koordinátorka Projektu Zdravé město Šárka Trunečková.

Za účasti zástupců vedení Nemocnice Pardubického kraje v rámci Dne zdraví zazní také oficiální poděkování společnosti Elektrárny Opatovice, která poskytla Chrudimské nemocnici dar ve výši 300 tisíc korun. Ten bude využit pro chrudimskou porodnici, o kterou je mezi rodičkami dlouhodobě velký zájem. Gynekologicko-porodnické oddělení z darovaných finančních prostředků pořídí nové porodní lůžko. „Porodní lůžko je základní vybavení porodního sálu a probíhá na něm většina porodů. Dosavadní lůžko již dosluhuje, a proto je dar od Elektrárny Opatovice opravdu vítanou pomocí, díky které budeme moci dále pokračovat v naší práci – vést porody a rodit,“ podotýká primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice Tomáš Pavlíček.

Partneři akce