Den Chrudimské nemocnice 13. 5. 2014 10:00 - 17:00

5. května 2014
Na 13. května připravila Chrudimská nemocnice pro návštěvníky program prohlídek jednotlivých oddělení spojených s odborným výkladem, preventivní vyšetření včetně zjištění krevní skupiny a poradny správné výživy.

To vše bude na programu Dne chrudimské nemocnice. Součástí vyšetření krevní skupiny každého zájemce bude i takzvaný Náramek přátelství. "Například početí zdravého potomka je mimo jiné částečně závislé i na vhodné kombinací krevních skupin. Dnes se samozřejmě lidé nebudou seznamovat podle toho, jakou mají skupinu, přesto si myslíme, že při seznamování může i náš Náramek přátelství hrát svou roli," uvedl ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger.

Každý, kdo si nechá provést vyšetření, totiž obdrží zdarma náramek v barvě, která odpovídá jeho krevní skupině. Zároveň dostane leták s popisem, jaké kombinace krevních skupin jsou vhodné. "Pokud se následně potkají dva lidé s náramkem, na první pohled budou mít jasno, jak se k sobě, v uvozovkách, jako životní partneři hodí. Možná to působí trochu jako recese, ale našim cílem je také podpořit zájem lidí o to, jak je krev v životě důležitá," uvedla přednostka Hematologické oddělení MUDr. Věra Šebková. Podle ní by se právě takové náramky mohly stát módou mezi mladými lidmi a tím mezi nimi zároveň udržovat povědomí o tom, jak je důležité dárcovství krve nebo kostní dřeně.

Součástí Dne Chrudimské nemocnice budou také měřeni BMI (body mass index), poradna pro sportovní traumatologii nebo měření tlaku a glykémie. "Na specializovaných lůžkových odděleních a laboratořích navíc chystáme prohlídky s komentovaným odborným výkladem," doplnil Ninger a dodal, že jedna prohlídka potrvá přibližně třicet minut.

Na rozdíl od běžných otevřených dnů nemocnic chystají v Chrudimi také doprovodný program v podobě dětského koutku nebo prezentace činnosti složek integrovaného záchranného systému. Během nich například hasiči předvedou ukázky laické resuscitace. "Nikdy nevíme, kdy budeme takovouto znalost potřebovat, proto jsme se rozhodli využít i této příležitost k rozšíření možností laické záchrany při nenadálém setkání s ohrožením lidského života," doplnil ředitel nemocnice Ninger.

Během Dne chrudimské nemocnice bude navíc lékárna v areálu nabízet veškeré zboží takzvaného volného prodeje se slevou 13,5 procent.  Program trvá od 10 do 17 hodin, vstup, stejně jako prohlídky, poradenství a vyšetření jsou zdarma.