Chrudimská nemocnice oslavila Mezinárodní den sester

13. května 2016
Mezinárodní den sester a ošetřovatelství, který slavíme 12. května, je připomínkou velikého díla zakladatelky ošetřovatelství Florence Nightingale. Zatímco po celém světě se tento den slaví již od 70.let 20. století, v České republice se tato tradice ujala teprve ve druhé polovině 90.let.

Zdravotní sestry a další členové multidisciplinárního ošetřovatelského týmu Chrudimské nemocnice dostaly k mezinárodnímu dni květinový dárek. Ty, které 12. května nastoupily do služby, tak neodešly „s prázdnou“, ale s "voňavým“ překvapením. To jim mělo symbolizovat respekt k jejich náročné profesi a dodat sil k jejímu dalšímu vykonávání. Růži si tak odneslo více jak 200 „sestřiček“ zapojených do péče o pacienty během „svátečního“ čtvrtka.

V tento den děkujeme všem, kteří se dokáží starat o druhé. Není pochyb o tom, že sestry jsou nedílnou a nepostradatelnou součástí zdravotnického týmu pečujícího o pacienta. Podílejí se na léčbě a rekonvalescenci nemocného, ale i na prevenci nemocí. Jsou přítomny v průběhu celého života, od narození až po umírání. Přicházejí do kontaktu s pacienty, ale také s jejich příbuznými a blízkými.

„Sestra je vždy a za všech okolností oddaná, poslušná, vzdělaná a věrná lékařům a pacientům. Sestra však není kůň, sluha ani obecní policista“: řekla údajně Florence Nightingale.